فیلم

1400/6/13 شنبه
آتش سوزی در دره مغزی منطقه حفاظت شده جهان نما کردکوی - شهریور 1400
تهيه کننده: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان از مهار آتش سوزی در منطقه حفاظت شده جهان نما شهرستان کردکوی  خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان شامگاه روز جمعه 12 شهریور ماه، یک فقره آتش سوزی که  از ظهر روز پنج شنبه 11 شهریورماه در محدوده دره مغذی در  ارتفاعات منطقه حفاظت شده جهان نما بوقوع پیوسته بود  ، با حضور به موقع و تلاش  نیروهای قرارگاه پیشگیری و کنترل حریق اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، نیروهای اداره کل منابع طبیعی استان ، هلال احمر، یگان ویژه نیروی انتظامی،  سپاه  نینوای استان گلستان و بسیج مردمی تا ظهر روز جمعه 12 شهریور ماه  با موفقیت مهار شد. 
محمد رضا کنعانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت:  با توجه به اینکه آتش سوزی در قسمت های تاج درختان بوقوع پیوسته بود و نوع پوشش جنگلی منطقه و وزش باد ، عملیات اطفای حریق را بسیار مشکل نمود. با این وجود تلاشهای گسترده نیروها با ورود بالگردهای آب پاش سپاه و هلی برن نیروها به مناطق صعب العبور سبب شد که تا ظهر روز جمعه آتش سوزی به طور کامل مهار شود. تعدادی از نیروها در منطقه آتش سوزی برای جلوگیری از آتش سوزی مجدد در منطقه حضور دارند. 
کنعانی افزود : وسعت آتش سوزی  و خسارت های وارده در دست بررسی است.
    جهان‌نما از قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است ، این منطقه بیش از ۳۰ هزار هکتار  وسعت دارد و در حوزه گرگان و کردکوی واقع شده است.  حدود ۲۰ هزار هکتار  این منطقه در حوزه استحفاظی  اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کردکوی قرار دارد. این منطقه به دلیل شرایط خاص دارای حیات وحش غنی شامل گونه‌های کمیاب و در معرض خطر و برخی گونه‌های مهم آن خرس قهوه‌ای، روباه، شوکا، خوک وحشی، گربه جنگلی. سیاهگوش و پلنگ است.
بيشتر