.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: da28e9f
 • آیین بزرگداشت روز جهانی تالابها در استان گلستان برگزار شد
  با حضور جمعی از دانش‌آموزان، ساکنین جوامع محلی، اعضای سمن های محیط زیست و مدیران شهرستانی و استانی آئین بزرگداشت روز جهانی تالابها در حاشیه تالاب بین المللی گمیشان در شمال غرب استان گلستان برگزار شد.
 • 1397/11/16 سه‌شنبه2019-02-05T18:50:06+03:30.
 •  به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان، آیین متمرکز روز جهانی تالابها همزمان با سایر مناطق کشور امروز شنبه با شعار ما در مواجهه با تغییر اقلیم ناتوان نیستیم در سواحل ماسه ای تالاب بین المللی شهرستان گمیشان در استان گلستان برگزار شد در این آیین برنامه های متعددی همچون پاکسازی کرانه های ساحلی تالاب از وجود زباله؛   پرنده نگری و تماشای پرندگان آبزی و کنار آبزی ؛ برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع تالاب ؛ اجرای مسابقات و بازی های بومی محلی و نیز به پرواز درآمدن ده ها بادبادک دست ساخت  به اجرا در آمد. 
   
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان در حاشیه برگزاری این مراسم اظهار داشت؛ تالاب های آلاگل و آلماگل و آجی گل به همراه تالاب ساحلی گمیشان و همچنین خلیج گرگان که بخشی از آن در مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان قرار دارد به عنوان ۵ تالاب بین المللی استان گلستان محسوب می شود .

  امیر عبدوس اضافه کرد: تالاب ها از هر نوع و در هر کجا که باشند عملکردها و خدماتی را فراهم می کنند که همه در نوع خود بی نظیر هستند . بگفته عبدوس ، پالودن آب از هر نوع ناخالصی شامل آلاینده های شیمیایی و سمی و رسوبات، ذخیره آب، ادامه روند چرخه مواد ،ٰ تغذیه آبخوان های زیرزمینی ، کنترل سیلاب ، حفاظت در برابر طوفان و فرسایش و بادشکن و نهایتا پناهگاهی برای انواع گیاهان و جانوران نقشی است که نظیر آن را در هیچ یک از اکوسیستم های روی کره زمین بصورت یکپارچه نمی توان یافت .
  این عملکرد چندگانه و گسترده از سوی دیگر اکوسیستم های تالابی را به زیست بوم هایی حساس ، شکننده ، غیرقابل جایگزین و تا حدی غیرقابل بازسازی تبدیل می کند.

  امیر عبدوس همچنین به وضعیت تالاب بین المللی گمیشان اشاره کرد و گفت  : خوشبختانه بر اثر بارشهای مطلوب هفته های اخیر و عملیات های اجرایی صورت گرفته حدود 60 درصد از تالاب گمیشان آبگیری شده است و  با احیا و آب گیری  دوباره  این تالاب افزون بر بازگشت گونه های جانوری و آبزی، فرصت  فعالیت های حوزه گردشگری مانند پرنده نگری و عکاسی از طبیعت و... باردیگر در منطقه میسر و رونق اقتصادی ناشی از حضور گردشگران و علاقه مندان به طبیعت برای حاشیه نشیان  و جوامع محلی تالاب رقم زده خواهد شد

  در پایان این مراسم که با حضور فرماندار و دیگر مسئولان محلی برگزار شد ؛با اهدای جوایزی ، از برگزیدگان مسابقات نقاشی و بادبادک سازی تقدیر و بسته های آموزشی شامل لوح فشرده. بروشور های زیست محیطی بین حاضر ین. توزیع شد  .

  گفتنی است، حدود 35 کیلومتری شمال غربی گرگان (مرکز استان گلستان) و در حوزه شهرستان گمیشان آبگیر گسترده ای با نیزارهای انبوه قرار دارد که به نام تالاب بین المللی گمیشان معروف است. تالاب گمیشان یک زیستگاه منحصر به فرد با وسعت بیش از 20هزار هکتار بوده که 14 هزار هکتار آن جزء مناطق شکار، صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست است.

   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ