.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 73044e9
 • پلیکان‌های پاخاکستری مهمان تالاب گمیشان شدند
  کوچ پرندگان فرصتی 6 ماهه برای شنیدن آوازخوانی و مشاهده پرواز دسته‌جمعی قریب به 300 هزار پرنده از جمله پرندگان درخطر انقراضی همچون پلیکان‌های پاخاکستری را به تالاب‌های گلستان فراهم می‌کند.
 • 1397/11/7 يكشنبه2019-01-27T18:48:29+03:30.
 • به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، دیدن این همه زیبایی فوق‌العاده است پلیکان‌های پاخاکستری و فلامینگوها در تالاب گمیشان بسیار دیدنی است و چشم هر گردشگری را به این تالاب‌ها جلب می‌کند.

  تالابی زنده است که هر ساله حداقل 20 هزار پرنده به آن مهاجرت کنند چهار تالاب گلستان که مقصد این کوچ هستند این روزها درگیر خشکسالی هستند.

  حلقه محاصره خشکی تالاب‌ها از یک طرف و از طرف دیگر شکار پرندگان توسط شکارچیان در دل تاریکی شب جان پرندگان مهاجر به تالاب‌های گلستان را تهدید می‌کند.

  صدای هر لحظه شلیک شکارچیان به پرندگان علاوه بر اینکه محیط را برای پرندگان ناامن می‌کند بلکه باعث افزایش استرس به آنها نیز می‌شود.

  عوامل خشکی تالاب‌های گلستان خشکسالی، حفر کانال در اطراف تالاب‌ها، احداث سد در اراضی بالادست و همچنین احداث استخرهای پرورش میگو و ماهی در سطح استان گلستان است.

  ممکن است در طول روز 50 الی 60 گونه پرنده به تالاب مهاجرت کنند این کوچ از اواسط پاییز آغاز می‌شود و کوچ پرندگان دو انتخاب برای انسان‌ها می‌گذارد یا شکارچی باشی و قصد جان پرندگان را داشته باشید و یا اینکه نوع نگاهت را تغییر دهی و دوستدار محیط زیست شوید.

  پرندگان مهاجر برای فرار از فصل سرمای سیبری هزاران کیلومتر را طی می‌کنند تا اینکه امروز در آب‌های گرم تالاب‌های گلستان جان تازه‌ای گرفتند.  

  گونه‌های در خطر انقراض نظیر پلیکان‌های پاخاکستری، عقاب دریایی دم‌سفید و گیلان‌شاه خالدار و خروس گلی دم‌سفید نیز در این منطقه دیده می‌شوند.

  *304 گونه در گلستان وجود دارند/ برای آبگیری مجدد تالاب‌های گلستان بیش از 1.5 میلیارد تومان هزینه شد

  مدیرکل محیط زیست گلستان خاطرنشان کرد: مجموع گونه‌هایی که در استان گلستان میزبانی می‌شوند 304 گونه است که از این تعداد 102 گونه بومی کشور هستند و 97 گونه زمستان‌گذران مهاجر هستند.

  امیر عبدوس تصریح کرد: از تعداد 304 گونه‌ای که در سطح استان گلستان وجود دارند تعداد 81 گونه زادآور و 19 گونه مهاجر اتفاقی در سطح استان گلستان هستند.

  وی اذعان کرد: بیش از 1.5 میلیارد تومان هزینه صرف لایروبی کانال‌های منتهی به سه تالاب در گلستان شد تا اینکه توانستیم مجددا تالاب‌های استان گلستان را آبگیری کنیم.

  *82 پلیکان پاخاکستری در تالاب گمیشان شناسایی شدند

  کارشناس محیط زیست بندرترکمن و گمیشان ابراز کرد: با توجه به اینکه در منطقه شاهد آرامش خوبی هستیم شاهد نزدیک‌دن پلیکان‌ها به ساحل تالاب گمیشان هستیم و این کار برای همکاران ما در محیط زیست که بتوانند آنها را با دوربین چشمی و تلسکوپ سرشماری کنند به سهولت انجام گرفت.

  علی قاسمعلی با بیان اینکه تعداد 82 پلیکان پاخاکستری در تالاب گمیشان شناسایی شدند، افزود: محیط زیست استان گلستان در طول روز، هفته و ماه بازبینی از پرندگان مهاجر به استان گلستان را انجام می‌دهد.

  *نمونه‌گیری از پرندگان مشکوک به آنفولانزای مرغی توسط اکیپ‌های دامپزشکی بندرترکمن

  کارشناس اداره دامپزشکی شهرستان بندرترکمن اذعان کرد: اکیپ‌های دامپزشکی که برای بررسی و مراقبت گونه‌های مهاجر به سواحل گلستان مراجعه می‌کنند در صورت مشاهده هرگونه پرنده تلف‌شده و یا مشکوک به بیماری آنفولانزای پرندگان از آن نمونه‌برداری انجام می‌دهیم.

  رشید صفری یادآور شد: نمونه‌های گرفته شده از پرندگان مشکوک به آنفولانزای مرغی به آزمایشگاه برده می‌شود تا تکلیف مشخص شود که آیا این گونه‌ها به بیماری حاد آنفولانزای مرغی پرندگان دچار شدند یا خیر.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ