.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 035f78d
 • آبگیری بیش از 60 درصد از وسعت تالاب بین المللی گمیشان
  مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان از آبگیری بيش از ٦٠ درصد تالاب بین المللی گمیشان در شمال غربی استان گلستان خبرداد و گفت: مسدود نمودن راههاي تخليه آب تالاب به درياي كاسپين در تضارب با لایروبی کریدور های آبی منتهی به تالاب و نقش آفرینی کانال های زهکشی به سبب هدایت و انتقال آب های سطحی ناشی از بارش های چند روز اخیر، ظرف مدت كمتر از ٤٨ ساعت باعث آبگيري بيش از ٦٠ درصد از وسعت پهنه آبی این تالاب شد.
 • 1397/11/2 سه‌شنبه2019-01-22T14:52:32+03:30.
 • به گزارش اداره روابط عمومی  اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان ، امیر عبدوس روز دوشنبه اول بهمن ماه در بازدید از این تالاب بین المللی اظهار داشت: در چند سال اخیر به سبب پایین رفتن سطح آب دریای خزر تغذیه این تالاب از سوی دریا به حداقل ممکن و دريكسال اخير به صفر رسیده بود مضافا اینکه با کاهش میزان نزولات آسمانی در منطقه، تقريبا تمام سطح تالاب بین المللی گمیشان در فصول گرم سال کاملا خشک و در زمستان نیز بخش بسیار اندکی زیر آب قرار داشت. وی ادامه داد : خوشبختانه در چند روز اخیر وبا وقوع  بارش های  مطلوب در سراسر استان و نیز  ثبت بارش 80 میلیمتری باران در شهرستان گمیشان  و البته  هدایت آب های ناشی از بارش ها  به سوی تالاب ؛  شاهد آبگیری سطح وسيعي از وسعت این تالاب بین المللی هستیم.
  مدیر کل محیط زیست گلستان  تاکید کرد: سال گذشته و از محل اعتبارات طرح حفظ و احیای تالاب ها و دریاچه های کشور؛  عملیات مسدود سازي آبراهه هايي كه توسط صيادان بين تالاب و دريا ايجاد شده بود و موجب تخليه آب تالاب به دريا ميشد به اتمام رسید که این امر نقش بسزایی در حیات بخشی مجدد و آبگیری قابل توجه  این تالاب بین المللی داشته  است .بگفته وی کانال های زهکشی اراضی زراعی که سال گذشته و با موافقت محیط زیست استان در حوزه آبخیز  تالاب گمیشان احداث شده است ،  نیز در آب گیری تالاب نقش موثری را بر عهده داشته اند .

  امیر عبدوس بیان کرد: با احیا و آب گیری  دوباره  این تالاب افزون بر بازگشت گونه های جانوری و آبزی، فرصت  فعالیت های حوزه گردشگری مانند پرنده نگری و عکاسی از طبیعت و... باردیگر در منطقه میسر و رونق اقتصادی ناشی از حضور گردشگران و علاقه مندان به طبیعت برای حاشیه نشیان  و جوامع محلی تالاب رقم زده خواهد شد

  وی ادامه داد :  به محض آبگیری این تالاب فهرست پرندگان موجود در این زیستگاه آبی افزایش داشته است بنحوی که کلونی های متعددی از گونه های مختلف پرندگان آبزی و کنار آبزی در بخش های مختلف تالاب بین المللی گمیشان  قابل مشاهده هستند که از مهمترین این گونه ها  می توان  به کلونی های غاز پیشانی سفید، باكلانها فلامينگوها، اردك ها و پلیکان پا خاکستری اشاره داشت . بگفته وی انواع مرغابی، غاز، قو، پلیکان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، از دیگر گونه های قابل مشاهده در این تالاب بین المللی هستند
  وي افزود:  بارش های اخیر همچنین موجب  تقویت پوشش گیاهی حریم پیرامونی تالاب  خواهد شد و ریسک شکل گیری احتمالی کانون های ریزگرد و انتشار آن در منطقه را از بین خواهد برد

  به گفته وی   مامورین اجرایی یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در محیطباني گمیشان که در بخش شرقی تالاب بین المللی گمیشان احداث شده است با استفاده از دو دستگاه خودروی عملیاتی و کمک دار، سه دستگاه موتور سیکلت ، دو فروند قایق موتوری ، دو دستگاه هاور کرافت آبی - خاکی وظیفه حفاظت و حراست شبانه روزی  از زیستمندان این  تالاب را بر عهده دارند.

  وی همچینین وضعیت آبگیری سایر تالاب های بین المللی استان نظير آلما گل ، آلاگل و آجی گل را نیز مطلوب ارزیابی کرد

  به گزارش اداره  روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان  ؛حدود 35 کیلومتری شمال غربی گرگان (مرکز استان گلستان) و در حوزه شهرستان گمیشان آبگیر گسترده ای با نیزارهای انبوه قرار دارد که به نام تالاب بین المللی گمیشان معروف است. تالاب گمیشان یک زیستگاه منحصر به فرد با وسعت بیش از 20هزار هکتار بوده که 14 هزار هکتار آن جزء مناطق شکار، صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست است.
  تالاب گميشان يكي از تالاب ساحلي  شرق درياي كاسپين در  استان گلستان است كه هيچ حق آبه اي از بخش خشكي دريافت نميكند و هيچ رودخانه فصلي يا دائمي به آن نميريزد و تنها منبع تامين آب آن در سالهاي ماضي آب درياي كاسپين و روانابهاي ناشي از بارندگيهاي فصلي بوده است.
  عمق این تالاب در اوج افزايش سطح درياي كاسپين در اوایل دهه هشتاد از دو و نیم متر در قسمت شمال غرب تا یک متر در سایر قسمت ها متغیر بود  این تالاب در سال 1381 از سوی کنوانسیون رامسر در فهرست تالابهاي با اهميت بين المللي به ثبت رسيده است.

   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ