.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 6ea1b29
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان
  هوشمندسازی پارک ملی گلستان از محل اعتبارات ابلاغی انجام می‌شود.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با تایید لزوم جذب نیرو برای برپایی بیشتر چادرهای آتش بان در پارک ملی گلستان، از رویکرد حفاظتی جدید در این پارک گفت؛ روشی که بر پایه استفاده از فناوری در حفاظت است.
 • 1398/4/6 پنجشنبه2019-06-27T11:22:45+04:30.
 • گزارش اسکان نيوز، محمدرضا کنعانی مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به اینکه پیگیری از سازمان حفاظت محیط زیست، از اقدامات اداره کل برای مقابله با مشکلاتی از جمله آتش بوده و به دنبال این پیگیری ها، سازمان تجهیزاتی را در اختیار استان قرار داده است به اسکان گفت:« علاوه بر استفاده از نیروهای محلی، رویکرد دیگری داریم که از فناوری ها برای تسهیل کار در پارک ملی گلستان استفاده کنیم. یکی از این طرح ها "هوشمندسازی پارک ملی" است که با اعتباری بالغ بر 1 میلیارد تومان در سال، از محل اعتبارات ابلاغی انجام می شود.»

  او افزود:« نصب دوربین های حفاظتی و ردیاب ها و همچنین دوربین ها و تجهیزات محیط بان ها و خودروها و تجهیزات هوشمند پایش از جمله بخش های این طرح است و همچنین بی سیم دیجیتال پارک ملی گلستان که به تسهیل فرایند نظارت و پایش محدوده پارک ملی گلستان کمک می کند و در کنار جذب نیرو انجام خواهد شد.  کار این ها در حال انجام است که قرار است در فاز اول در ورودی های "کمربندی" و "آلمه" در "میرزابایلو" اجرایی شود.»

  کنعانی گفت:« در دستور کار استان است که علاوه بر نیروهایی که در سطح استان مستقر هستند از نیروهای حوزه های کارشناسی و اداری مان نیز برای گشت وکنترل استفاده کنیم. یعنی در تعطیلات از نیروهای کارشناس کم کار هستند و همچنین محیط بان های مناطق کمتر بحرانی، استفاده کنیم.»

  مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به اینکه به همین منظور، گشت های سیاری در سطح استان راه اندازی شده که به کمبودها کمک می کند افزود:« در مناطقی مانند "لُوِه" که ضربه گیر پارک است و کمبود محیط بان داریم در روزهای پنجشنبه و جمعه، نیروهایی می فرستیم که همگام با نیروهای منطقه حفاظت شده لوه، گشت مشترک داشته باشند.»

  او درباره "چادرهای آتش بان نیز گفت:« در 23 اردیبهشت ماه، مکاتبه ای را هم با استانداری و هم سازمان مدیریت وبرنامه ریزی برای تجهیزات اطفای حریق مناطق تحت مدیریت مان داشتم؛ نزدیک به 5 میلیارد تومان اعتبار برای پیشگیری وکنترل حریق های احتمالی در سال جاری از "سازمان مدیریت وبرنامه ریزی" و "مجموعه استانداری" درخواست کردیم. همچنین 20 کانون آتش که بر اساس نقشه های حریق در سال های گذشته، مستعد آتش سوزی بودند و حریق تاریخی داشته ایم را برای برپایی چادرهای آتش بان مکان یابی کردیم.»

  کنعانی همچنین گفت:« پیشنهاد دادیم که چادر آتش بان برپا شود و در هر چادر 4 نفر، یعنی در هر شیفت دو نفر نیرو داشته باشیم. بسته به اعتبار، باید نیروها را جذب کنیم. مکاتبه کردیم برای جذب اعتبار با هدف برپایی این چادرها؛ ولی با توجه به اینکه هنوز این اعتبار به ما ابلاغ نشده و با توجه به کمبود نیروها که بیش از 50 درصد از پست های سازمانی ما در حوزه اجرایی خالی است؛ یعنی کار را با نصف آنچه که قانون پیش بینی کرده است پیش می بریم.»

  او افزود:« برای همین ناگزیریم برای برپایی چادرهای آتش بان، نیروهای پاسگاه های ما کم شوند و در بخش چادرهای آتش بان کار کنند که این روش نیز چندان مطلوب نیست. بر این اساس به مدت 4 ماه، نیاز به 80 نفر نیرو داریم و اعتباری که برای این طرح در نظر گرفته شده و امیدواریم ابلاغ شود. اگر این اعتبار ابلاغ نشود با منابع موجود صرفا می توانیم چادرهایی را که با نیروهای موجودمان هست دایر کنیم که کافی نیستند.»

  طرح جامع پیشگیری واطفای حریق

  کنعانی تاکید کرد:« در بند ج ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه، تکلیفی گذاشته شده که "طرح جامع پیشگیری واطفای حریق" باید در مناطق تحت مدیریت تهیه شود و در دستور کار قرار بگیرد. خواسته ما نیز در مجموعه استان همین است و مکاتباتی با سازمان و مجموعه استان صورت گرفته تا اعتبار لازم برای تهیه این طرح، تامین شود.»

  او همچنین گفت:« با توجه به بارش های امسال و احتمال حریق های احتمالی، پیگیری هایی از سازمان داشتیم که در نتیجه، تجهیزاتی در اختیار استان قرار گرفت. از جمله 3 دستگاه "رُت فایِر" (ماشین آتش نشان قابل حمل با خودرو) از سازمان تهیه شد. بالغ بر 200 عدد کوله پشتی حمل آب و همچمین 140 آتش کوب، تجهیزات انفرادی مانند لباس ضد حریق، عینک، دستکش، پوتین، روبند و مقنعه ضد حریق، پتوی اورژانسی، چراغ قوه و پروژکتور دستی، بیل، تبر و اره و ... برای 90 نفر از طریق سازمان و با استفاده از تفاهم نامه سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت دفاع، تهیه و تحویل شده است.»

  مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در ادامه با اشاره به لزوم مشارکت همه ذی نفعان پارک در حفاظت گفت:« از سوی دیگر جلسه  هم افزایی با تمام نهادهایی که در بحث پیشگیری و کنترل حریق می توانند کمک کنند در اردیبهشت ماه برگزار کردیم. با توجه به اینکه نزدیک به 28 درصد از مساحت پارک ملی گلستان در خراسان شمالی قرار دارد از مدیرکل محیط زیست این استان نیز دعوت کردیم که جلساتی را در رابطه با پیشگیری و کنترل حریق های احتمالی را داشته باشیم. یعنی هم تعاملات درون استانی و هم بیرون استانی را با حضور فرمانداری های مناطق مربوطه برگزار کردیم.»

  او افزود:« بحث دیگری که در دستور کار قرار گرفت و امسال با اعتباری نزدیک به 500 میلیون تومان، با پیمانکار قرارداد بسته ایم تا بهسازی و احداث مخازن جدید انجام شود مخازن آب و چشمه های محدوده پارک ملی است. همچنین اطلاع رسانی و نصب بنرهای هشدار در طول مسیر جاده پارک ملی و گشت سیار نیز انجام گرفته و هماهنگی های لازم با شرکت هایی صورت گرفته تا موتورسیکلت های اطفای حریق را تجهیز کنند که امیدواریم تا ماه آینده برای کنترل حریق های کوچک برای تردد در مسیر جاده آماده شود.»

  کنعانی با تاکید بر مشارکت جوامع محلی و سمن ها برای حفاظت بهتر از پارک گفت:« علاوه بر تاکید بر استفاده از جوامع محلی و سمن ها در این رابطه، کارگاه های آموزشی مقابله با حریق، برای محیط بان ها نیز برقرار شده است.»

  او در ادامه با اشاره به "کارگروه اطفای حریق" که در استانداری تشکیل شده و دبیر آن، اداره کل منابع طبیعی استان است و تحت ستاد مدیریت بحران کار می کند و همچنین کارگروه مقابله با حریق جنگل ومرتع گفت:« این کارگروه در اردیبشت ماه جلسه تشکیل داده و تکالیفی برای دستگاه های مختلف مشخص شده است و هر یک از دستگاه ها به وظایف بخش خود در مبحث آتش ورود می کنند. مثلا سازمان جهادکشاورزی در بحث آتش زدن کاه وکلش، هواشناسی در بحث سامانه و توصیه های هواشناسی کاربردی، منابع طبیعی ومحیط زیست نیز در بخش گشت وکنترل و ... فعالیت هایی را بر عهده دارند.»


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ