.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: c4d7928
 • شکارچی متخلف شوکا در علی‌آباد کتول شناسایی شد 
 • 1397/10/14 جمعه2019-01-04T22:36:13+03:30.
 • شکارچیان متخلف عامل کشتار یک راس شوکا در زیستگاه‌های علی‌آباد کتول شناسایی شد. از تیم سه نفره شکارچیان متواری دخیل در این اقدام مجرمانه مقادیری گوشت و یک قبضه سلاح شکاری کشف و ضبط شد. 

  به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان، مأمورین اجرایی یگان حفاظت محیط زیست علی‌آباد کتول عصر امروز جمعه، در حین گشت زنی در منطقه پونه آرام به تیمی سه نفره از شکارچیان متخلف برخورد می‌نمایند. برپایه این گزارش شکارچیان پس از مواجه با محیطبانان با تهدید به وسیله سلاح از منطقه متواری می شوند؛ اما محیط‌بانان حاضر در محل ضمن رعایت اصول ایمنی توانستد با هوشیاری و درایت یک قبضه سلاح شکاری و مقادیری گوشت (لاشه شوکا) از متخلفان به دست بیاورند و از آنجایی که احدی از شکارچیان توسط محیط‌بانان مورد شناسایی قرار گرفت در نتیجه مأمورین اجرایی محیط زیست به سبب جلوگیری از بروز هر گونه حادثه تلخ و یا درگیری مسلحانه از تعقیب متخلفان اجتناب کردند. بر این اساس و با هماهنگی مرجع قضایی شهرستان و با همکاری نیروی انتظامی اقدامات لازم در خصوص دستگیری متخلفان فراری در دستور کار قرار گرفته است.  

  شوکا نوعی گوزن کوچک بومی اورآسیا به رنگ سربی یا سرخ است که بیشتر در مناطق سردسیر زندگی می‌کند.

  شوکا با 95 تا 135 سانتی‌متر طول و 65 تا 75 سانتی‌متر ارتفاع در ناحیهٔ شانه و 15 تا 30 کیلوگرم وزن، گوزنی نسبتاً کوچک است. نرها شاخ‌دارند و ماده‌ها بدون شاخ‌اند.

  غذای شوکا علف‌ها، برگ‌ها، جوانه‌ها، قارچ‌ها و میوه‌ها است و به ویژه به علف‌های لطیف و نورس و مرطوب علاقه دارند. در حال حاضر نسل شوکا به دلیل تخریب گسترده و تغییر کاربری عرصه‌های جنگلی شمال کشور به مناطق مسکونی و زمین‌های کشاورزی، همچنین شکار غیرمجاز به شدت کاهش‌یافته و در آستانه انقراض قرار دارد. با توجه به جنگلی بودن زیستگاه این‌گونه و عدم امکان سرشماری به روش مشاهده مستقیم در نقاط جنگلی، آمار دقیقی از تعداد شوکاهای باقیمانده در کشور وجود ندارد اما چیزی که مسلم است جمعیت این‌گونه در بسیاری از مناطق جنگلی شمال کشور به طور کامل از بین رفته و یا شدیداً کاهش یافته است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ