جوابیه

جوابیه اداره روابط عمومی محیط زیست گلستان به خبر درج شده در سایت خبری تحلیلی تابناک

مدیرمسئول محترم سایت خبری تحلیلی تابناک

سلام علیکم

با احترام، در پی درج خبری با تیتر "این تصاویر برای همه شوک آور است، جز مسئولان محیط زیست!" به شماره خبر 826739 به تاریخ 30 مرداد ماه 1397، طبق ماده 23 قانون مطبوعات، برای تنویر افکار عمومی در این خصوص، پاسخ ارسالی این اداره کل بدون هیچ دست خوردگی و ویرایش در همان صفحه اطلاع رسانی گردد.

بدیهی است موارد ذیل در پاسخ به ابهامات و پرسش های مطرح شده در خبر مذکور است که به طور شفاف به آن پرداخته شده است.

"در ابتدای خبر این نکته اعلام شده که" این تصاویر برای همه شوک آور است، جز مسئولان محیط زیست!" این اتهام که مسئولان محیط زیست گلستان در این موارد اطلاعاتی داشته و با بی توجهی و سادگی از کنار آن گذشته اند در حالی که مسئولان مربوطه (فرماندهی یگان و اداره حراست) همه تصاویر منتشر شده را بررسی کرده اندو به دلیل عدم وجود شواهد کافی در تصاویر و برای بررسی های بیشتر از دستگاه های امنیتی و انتظامی برای شناسایی شکارچیان کمک گرفته‌اند.

در اینکه این عکس ها قساوت و سنگدلی شکارچیان متخلف را به تصویر می کشند، تردیدی نیست اما از روی تصویر نمی شود زمان شکار و یا مکان وقوع شکار را ثابت کرد. هیچ دلیلی برای اثبات اینکه برخی از این تصاویر مربوط به چه مکانی است و آیا اساسا در استان گلستان است یا خیر و یا اینکه مربوط به سالهای اخیر است یا دهها سال قبل وجود ندارد. متاسفانه هر جا که شکار باشد، شکارچی نیز هست و چنانچه هرگونه عکس یا تصویری از تخلف شکار حیات وحش به ماموران ما برسد، به سرعت اقدامات لازم برای دستگیری مجرمان و اجرای قانون انجام می شود در مواردی که مستندات لازم برای شناسایی مجرمان وجود نداشته باشد، پرونده تخلف مفتوح و در جریان خواهد بود تا با کسب اطلاعات جدید، اقدامات لازم انجام شود.

همچنین در این خبر اعلام شده که "محیط‌بانان و علاقه‌مندان به محیط زیست با در اختیار گذاشتن عکس های حیات وحش شکار شده از عدم پیگیری و بی توجهی مسئولان نسبت به این تخلفات" سخن گفته اند، در حالی که با پیگیری های تعدادی از این عکس ها دو شکارچی مرال در چهارم آبان سال گذشته در گرگان به جرم شکار یک راس مرال و سه شکارچی دیگر در هشتم آذر سال گذشته در کردکوی و تهران به جرم شکار سه راس مرال دستگیر شدند و پیگیری های نامحسوس برای رصد و دستگیری متخلفان ادامه دارد.

همچنین در گشت و کنترل نیروهای یگان حفاظت محیط زیست منطقه حفاظت شده جهان نما در (گرگان و کردکوی) از ابتدای سال جاری 6 نفر شکارچی دستگیر شده اند که از آنها یک راس قوچ وحشی، 12 قطعه پرنده شکارشده و سه عدد تروفه مرال و قوچ وحشی کشف و ضبط شد که این گواهی است بر عملکرد نیروهای یگان حفاظت محیط زیست استان گلستان در شرایطی که استان با وسعت بیش از 230 هزار هکتار مناطق تحت مدیریت و با وجود روستاهای متعدد در داخل و حاشیه این مناطق که اغلب صعب العبور جنگلی و کوهستانی هستند، از کمبود شدید محیط بان رنج می برد.

در پایان ضمن اظهار تاسف از اینکه برخی رسانه های جمعی به جای اینکه اطلاعات خود را از دستگاه مسئول بگیرند، با انتشار تصاویری که فقط متخلفان و مجرمان شکار و صید می توانند در اختیار داشته باشند، ناخواسته در راستای اهداف آنها گام بر می دارند حال آنکه با برخورد قانونی و بجای محیط بانان منطقه، عرصه بر شکارچیان متخلف تنگ شده و با این رفتار ها و انتشار عکس های شکار قصد تخریب پرسنل زحمتکش محیط بان را داشته و در این موارد رسانه باید احساس مسئولیت کند و افرادی که این تصاویر را در فضای مجازی منتشر کرده اند را به محیط زیست معرفی تا پیگیری های لازم برای دستگیری و محاکمه این افراد متخلف و هنجارشکن انجام پذیرد. محیط زیست گلستان این حق را برای خود قائل است که از طریق ارائه دادخواست به دستگاه قضایی، رسانه منتشر کننده اینگونه تصاویر را ملزم به همکاری در کشف مجرم یا مجرمین نماید.

بيشتر