جوابیه

جوابیه روابط عمومی محیط زیست به خبری منتشر شده در خبرگزاری تسنیم
با احترام ، در پی درج خبری با تیتر " پنهان کاری کشتار هولناک حیات وحش در استان گلستان + تصاویر" به شماره خبر 1765510 به تاریخ 11 تیرماه 1397 ، طبق ماده 23 قانون مطبوعات ، برای تنویر افکار عمومی در این خصوص ، روابط عمومی محیط زیست گلستان جوابیه ای صادر کرد.
بدیهی است موارد ذیل در پاسخ به ابهامات و پرسش های مطرح شده در خبر مذکور است که به طور شفاف به آن پرداخته شده است .

"در ابتدای خبر این نکته اعلام شده که "در سکوت مطلق مسئولان محیط زیست گلستان گونه های ارزشمند حیات وحش در این استان به وحشیانه ترین شکل ممکن قتل عام شدند" این اتهام که مسئولان محیط زیست گلستان در این موارد اطلاعاتی داشته و با بی توجهی و سادگی از کنار آن گذشته اند در حالی که مسئولان مربوطه (فرماندهی یگان و اداره حراست) همه تصاویر منتشر شده را بررسی کرده اند و به دلیل عدم وجود شواهد کافی در تصاویر و برای بررسی های بیشتر از دستگاه های امنیتی و انتظامی برای شناسایی شکارچیان کمک گرفته‌اند.

همچنین در این خبر اعلام شده که "محیط‌بانان و علاقه‌مندان به محیط زیست با در اختیار گذاشتن عکس های حیات وحش شکار شده از عدم پیگیری و بی توجهی مسئولان نسبت به این تخلفات " سخن گفته اند، در حالی که با پیگیری های تعدادی از این عکس ها دو شکارچی مرال در چهارم آبان سال گذشته در گرگان به جرم شکار یک راس مرال و سه شکارچی دیگر در هشتم آذر سال گذشته در کردکوی و تهران به جرم شکار سه راس مرال دستگیر شدند و پیگیری های نامحسوس برای رصد و دستگیری متخلفان ادامه دارد.

در اینکه این عکس ها قساوت و سنگدلی شکارچیان متخلف را به تصویر می کشد در آن تردیدی نیست اما از روی عکس که نمی شود زمان شکار و یا مکان وقوع شکار را ثابت کرد. برخی از این تصاویر مربوط به استان گلستان نیست. متاسفانه هر جا که شکار باشد، شکارچی نیز هست و چنانچه هرگونه عکس یا تصویری از تخلف شکار حیات وحش به ماموران ما برسد، به سرعت اقدامات لازم برای دستگیری مجرمان و اجرای قانون انجام می شود و در مواردی که مستندات لازم برای شناسایی مجرمان وجود نداشته باشد، پرونده تخلف مفتوح و در جریان خواهد بود تا با کسب اطلاعات جدید، اقدامات لازم انجام شود پس این خود نشان دهنده مدیریت درست برای اقدامات لازم برای پیشبرد اهداف سازمان محیط زیست است و هیچگونه فقدان مدیریت در مناطق چهارگانه این اداره کل اتفاق نیفتاده است."
روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان
بيشتر