بازدید استاندار گلستان از تالاب بین المللی گمیشان و خلیج گرگان

بازدید استاندار گلستان از تالاب بین المللی گمیشان و خلیج گرگان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان در همراهی با استاندار گلستان در شهرستان بندرترکمن و گمیشان از تالاب بین المللی گمیشان و خلیج گرگان بازدید نمودند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان روز پنجشنبه ۲۷ آبان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان در همراهی با دکتر زنگانه  استاندار گلستان ضمن بازدید از پروژه‌های اقتصادی و گردشگری و زیربنایی این منطقه از تالاب بین المللی گمیشان و خلیج گرگان بازدید نمودند.
دکتر کنعانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در این بازدید ضمن ارائه گزارشی درخصوص  اقدامات بایسته و عملیاتی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در خصوص لایروبی کانال های منتهی به تالاب بین المللی گمیشان اظهار داشتند، به دلیل کاهش نزولات آسمانی در سال های اخیر و کاهش تراز آب دریای خزر تالاب بین المللی گمیشان دچار خشکی شد و  از سوی دیگر به دلیل خشک شدن این تالاب احتمال بروز پدیده طوفان های گرد و غبار و انتشار ریزگردها در استان گلستان وجود دارد. به منظور احیای تالاب، کانال های منتهی به تالاب گمیشان را در سال گذشته لایروبی نمودیم و آب های سرریز آلاگل و رودخانه اترک  را به سمت تالاب بین المللی کمیشان هدایت و باعث احیای قسمتی از این  تالاب شدیم.
دکتر کنعانی در ادامه این بازدید عنوان نمود: خلیج گرگان به دلیل کاهش تراز سطح دریای خزر دچار کاهش سطح تراز  آبی شده و بیم خشک  آن در آینده نه چندان دور  نیز وجود دارد .در این راستا مطالعات موثر خلیج گرگان توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در استان گلستان انجام شده است.  کارگروه های ویژه ای برای احیای خلیج گرگان در سطح ملی و منطقه‌ای به وجود آمده است مسلماً احیای این خلیج نیازمند صرف اعتبارات زیاد و کوشش جمعی ارگانها و نهادهای اجرایی کشور در کنار جامعه دانشگاهی می باشد تا بتوان این خلیج را نجات داد. 
استاندار گلستان پس از این بازدید ها ضمن صدور دستورات لازم جهت رفع مشکلات  پروژه ها اظهار کرد:احیای خلیج گرگان و لایروبی کانال ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است و باید اقدامات لازم جهت علاج بخشی آن هرچه زودتر اجرایی شود.

دکتر زنگانه خاطر نشان کرد: لایروبی کانال ها و احیای خلیج گرگان در دستور کار قرار دارد و در نشست‌های تخصصی با متخصصان و ذینفعان، برنامه‌های مشخصی تدوین خواهد شد تا بتوانیم در یک بازه زمانی قابل قبول، پیگیری‌ های لازم را داشته باشیم.
عكس های مرتبط :

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر