مدیریت پسماند و پوشش صد درصد و جمع آوری وتفکیک زباله های روستایی

مدیریت پسماند و پوشش صد درصد و جمع آوری وتفکیک زباله های روستایی

محمد رضا كنعاني مدير كل حفاظت محيط زيست گلستان از مطرح شدن پوشش صد درصد و جمع آوری وتفکیک زباله های روستایی در استان گلستان در جلسه استانداري خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، جلسه مدیریت پسماند که در دفتر مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری وبا حضورمحمدرضا کنعانی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و سمیعی مدیر عامل پسماند استان  با موضوع پسماند روستایی ، روز یک شنبه 23 آبان ماه برگزار شدکه در مورد مدیریت پسماند و پوشش و جمع آوری و تفکیک زباله های روستایی مورد بحث وبررسی قرار گرفت.
نصیبی مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراها استانداری گلستان گفت: اگر بتوانيم زباله روستاها را درست مديريت كنيم از فشار زباله ها در حوزه شهري هم كم خواهيم كرد و باید جمع آوری کامل و تفکیک زباله در دستور کار قرار گیرد.
محمدرضا کنعانی گفت: در حوزه جمع آوري زباله چه در روستا و چه در شهر بحث آموزش خانوارها براي تفكيك زباله در مبدا و نه در مقصد داراي اهميت بوده و به كاهش حجم زباله كمك شاياني مي كند .
سمیعی مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های استان گلستان افزود استان گلستان خوشبختانه نسبت به سایر استان های شمالی به عنوان  استان الگو در مدیریت پسماند شهری و روستایی مطرح است. در این راستا تقریبا تمامی زباله های روستا های استان گلستان با پوشش بیش از ۸۰ درصد در حال حاضر جمع آوری و پس از انتقال به ایستگاه های موقت زباله به مراکز دفن پسماندهای استان گلستان انتقال داده می شود. موضوع فرهنگ سازی در مدیریت پسماند از دغدغه‌های همیشگی مدیریت پسماند استان گلستان از در این روستا در بخش تفکیک زباله از مبدا کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است و تلاش می‌شود با هماهنگی بخش های خصوصی نسبت به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در سطح استان به ویژه در بخش روستاها اقدام شود.
کنعانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در این جلسه اضافه کرد استفاده از جوامع محلی در مدیریت پسماند با اموزش درست در سطوح مختلف جامعه قابل دستیابی است در این راستا اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان همکاری کاملی با سازمان‌های مربوطه داشته است به ویژه در بخش آموزش جوامع محلی  طریق سازمان‌های مردم نهاد استان گلستان تلاش شده است که فرهنگ مدیریت پسماند به ویژه در بخش روستاها به مردم آموزش داده شود در این رابطه ما برنامه مدونی داریم و در حال اجرای آن در بخش آموزش از طریق سازمانهای مردم نهاد در روستاهای پیرامون مناطق تحت حفاظت محیط زیست از جمله مناطق حفاظت شده و پارک ملی میباشیم.
کنعانی همچنین افزود در سال ۱۴۰۰ اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در بخش آموزش زیست محیطی مدیریت پسماند به جوامع محلی و روستاها با مشارکت کارشناسان زبده در برنامه روستایار ۳ همکاری مناسبی را با دفتر امور روستایی  و شوراهای استانداری گلستان به عمل آورده است. برنامه آموزشی فوق در قالب پکیج اموزشی همراه با سایر ارگانها که نقش اساسی در مدیریت روستایی دارند در سطح کشور توزیع می شود.

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر