جشنواره و همایش بین المللی روز جهانی تالاب ها و پنجاهمین سالروز تاسیس و تصویب  کنوانسیون رامسر(کنوانسیون حفاظت از تالاب ها و پرندگان مهاجر)، صحنه ای درخور وعرصه ای برای ثبت شایستگی ها وافتخارات محیط زیست گلستان بود .

جشنواره و همایش بین المللی روز جهانی تالاب ها و پنجاهمین سالروز تاسیس و تصویب کنوانسیون رامسر(کنوانسیون حفاظت از تالاب ها و پرندگان مهاجر)، صحنه ای درخور وعرصه ای برای ثبت شایستگی ها وافتخارات محیط زیست گلستان بود .

همایش بین المللی یاد شده بمنظور گرامیداشت روز جهانی تالاب ها و پنجاهمین سالروز تاسیس و تصویب برنامه های اجرایی و اقدام مشترک بیش از 171 کشور عضو در 250 میلیون هکتار از اراضی تالابی جهان ، در سازمان حفاظت محیط زیست کشور و با حضور معاونین رییس جمهور : جناب آقای دکتر جهانگیری و دکترکلانتری و ارتباط تصویری دکتر ظریف ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از مقامات و مسئولین دولت و سایر کشور های عضو کنوانسیون رامسر و نماینده سازمان ملل متحد و ... با شعار جهانی : پیوند ناگسستنی آب ، تالاب و زندگی ، در تاریخ 28/11/1399 برگزار شد .
     در همایش یاد شده پیش بینی سخنرانی و ارسال پیام های روسای دولت های عضو و انتظارات جوامع بین المللی در حفاظت و صیانت از عرصه های تالابی و ضرورت های حفاظت به جهت جلوگیری از ایجاد کانون های ریزگرد و گردو غبار و کاهش تنوع زیستی و ... به تفصیل و صریح بیان شد و ضمن بررسی فعالیت های گسترده اقدامات فنی و ارائه گزارشی مستند از برنامه های موفق اجرایی در برنامه حفاظت از تالاب های کشور ، از آقای دکتر محمدرضا کنعانی مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان بدلیل تلاش های مستمر و دامنه دار در امر حفاظت ، پایداری و احیای تالاب های استان گلستان ، بعنوان مدیرکل نمونه در این همایش بین المللی قدردانی گردید  و نشان افتخار و ارزنده قهرمان ملی تالابها  و لوح تقدیر از سوی معاون محترم ریاست جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ، به ایشان ، اعطاء گردید .
     دکتر محمد رضا کنعانی موفقیت کسب شده را نتیجه هزاران ساعت برنامه ریزی مستمر و هدفمند تیمی کارشناسی و فنی و اجرایی بعنوان پشتوانه ی خود و پتانسیل استان دانسته که با بهره گیری از توان فنی متخصصین و مشاورین تراز اول کشور در تدوین برنامه ها و پرژه ها و نظارت شبانه روزی بر اجرای بهینه در ایجاد حداکثر بهره وری در تحقق خواسته ها توانست در طول یکسال گذشته ضمن ایجاد همگرایی و همکاری بین قوای مجریه(دوایر دولتی) و قانونگذاری ( نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی) و بین دستگاهی در سطوح ملی و استانی با سایر ادارتی چون : استانداری گلستان ، سازمان برنامه و بودجه ، جهادکشاورزی ، آب منطقه ای ، شیلات ودستگاههای اطلاعات و امنیت و... زمینه ساز تحولی شگرف در مدیریت نوین تالاب های استان گردد و گامی موثر و مفید در کاهش اثرات مخرب محیطی ناشی از سیلاب سال 1398 و کاهش تراز و پسروی دریای خزر و لایروبی کانال های ارتباطی خلیج گرگان ، در استان گلستان را فراهم نماید.
چالش های احصاء شده جهت شکل گیری رویکرد مدیریتی موفق اتخاذ شده عبارتند از:
     اثرات کاهش کمیت منابع آب استان و ایجاد کانون های ریزگرد در پهنه ی شمالی استان ، اثرات کاهش کیفیت منابع آب و ایجاد شرایط تغذیه گرایی تالاب ها و خلیج گرگان ، جلوگیری از تصرفات و تغییر کاربری اراضی تالابی و اراضی مستحدث ساحلی استان
رئوس فعالیت های انجام شده عبارتند از:
الف) تاسیس و راه اندازی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گمیشان و محیط بانی صوفیکم و ترمیم چارت تشکیلاتی محیط بانی های آلاگل، صوفیکم و گمیشان جهت افزایش سطح حفاظت از تالاب ها
ب) تصویربرداری هوایی با استفاده از پهباد و هواپیمای تک نفره از زیستگاه های آبی و خاکی خلیج گرگان و تالاب بین المللی گمیشان جهت بررسی میزان پسروی و زیست بوم های حادث شده ناشی از پسروی آب دریای خزر و احیاناً ثبت تصرفات و تخلفات حاشیه نشینان به اراضی مستحدث.
پ) نظارت بر روند اجرای مطالعات نجات خلیج گرگان ، مصوب کارگروه ملی تالاب های کشور توسط مرکز ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی.
ت) اجرای مطالعات علاج بخشی ، نجات و مدیریت تالاب بین المللی گمیشان با همکاری شرکت مهندسین مشاور آب خاک تهران .
ث) بررسی و مطالعه نیاز آبی تالاب بین المللی گمیشان بر اساس اقلیم بارندگی حوزه‌های بالادست و میزان نشتی، تبخیر و هدررفت آب از تالاب.
ج) انجام عملیات اجرایی لایروبی و بازسازی کانال های ورودی به تالاب های بین المللی گمیشان ،آلاگل ، آجی گل و آلماگل، آسیب دیده از سیلاب فروردین سال  ۱۳۹۸ ، اصلاح مسیر کانال ورودی تالاب بین المللی آجی گل غربی و ترمیم موقت شکاف های دیواره شمالی و جنوبی کانال خزر و اصلاح فرم دیواره ها جهت آبگیری تالاب گمیشان .
 چ) آبگیری تالاب گمیشان پس از سال ها خشکی ، با انتقال آب مازاد  زهکش آلاگل با ایجاد فیوزی فرعی بطول یک کیلومتر و ایجاد کانالی از محل اسکله قایقرانان بسمت غرب و بسترتالاب بین المللی گمیشان
ح) شروع عملیات اجرایی لایروبی زهکش آلاگل با هدف جمع آوری و مدیریت سیلاب و سیلابدشت های موجود و انتقال آب مازاد سایر زهکش ها به زهکش آلاگل .
خ) انجام مطالعات معیشت جایگزین و پایدار حاشیه‌نشینان تالاب های بین المللی آلاگل، آجی گل و آلماگل و برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی جهت توانمند سازی حاشیه نشینان تالاب ها.
د) شروع عملیات اجرایی ۲۷ برنامه و گام اجرایی در مدیریت زیست بوم تالاب های بین المللی استان با مشارکت بخش خصوصی و دانشگاه های کشور.
ذ) شکل‌گیری شورای راهبری و مدیریت پناهگاه حیات وحش میانکاله و شروع رفتار مسئولانه حاشیه نشینان خلیج گرگان.
ر) عملیات سرشماری و برآورد جمعیت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در تالاب ها و زیستگاههای آبی .
ز) شکل‌گیری شورای راهبری و مدیریت پناهگاه حیات وحش میانکاله و شروع اقدامات مسئولانه مدیریت استان وحاشیه نشینان خلیج گرگان .
س) برنامه ریزی جهت عملیات حفاظت از تالاب اینچه ؛ شامل: اجرای برنامه های پایش و نظارت مستمر بمنظورکاهش آلودگی و ترمیم دیواره های تالاب ناشی از تخریب ها.
     دکتر کنعانی افزود : رویکردمان در مدیریت و تدوین برنامه احیاء ، نجات و مدیریت تالاب به دنبال ایجاد حداکثری منافع مشترک دستگاه ها در تحقق تکالیف قانونی بوده و تلاش بر اینست تا با تجمیع برنامه های مدیریت سرزمین، تالابی با حداکثر ویژگی های زیستی و غنی از زیستمندان داشته باشیم. پروژه های پیش بینی شده جهت احیاء و مدیریت تالاب های بین المللی منطبق بر برنامه های مدیریت زیست بوم و با نگاه مشارکت حداکثری و بهره‌برداری خردمندانه ذینفعان از پهنه ی تالاب های بین المللی استان میباشد. در طول دوره ی اجرای برنامه های پیش بینی شده و هدف گذاری شده قصد بر اینست تا درقالب  یک برنامه زمانبندی شده و حداکثر بین ۵ تا ۷ سال ، تمامی ویژگی های زیستی و قابلیت های بین المللی تالاب ها همچنان حفظ مانده و ارتقاء یابد.
     در حال حاضر و در پی قطع ارتباط هیدرولیکی و هیدرولوژیکی تالاب بین المللی گمیشان با پهنه ی آبی دریای خزر در کشورهای ایران و ترکمنستان ، ناشی از ساخت کانال های آبرسانی مجتمع های میگو با ایجاد دیواره ها و سایر فعالیت های مخرب انسانی در زمان مدیریت سیلاب، احیاء و مدیریت تالاب بین المللی گمیشان در استان گلستان از یک اولویت دستگاهی به یک ضرورت منطقه‌ای تبدیل شده و جای دارد ضمن قدردانی از همه ی مدیران ارشد استانی و ملی ، در سطح ملی با رویکرد ونگاه ویژه ای به آن پرداخته شود.
 
عكس های مرتبط :

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر