.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
آخرین خبرها
کارگاه پرندگان شکاری
1396/10/5 سه‌شنبه مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان: کارگاه شناسایی پرندگان شکاری برای پرسنل نیروی انتظامی مراوه تپه برگزار شد


مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان  گفت: نخستین کارگاه آموزشی شناسایی پرندگان شکاری استان گلستان و چگونگی صید این پرندگان توسط صیادان غیرمجاز در محل فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان مراوه تپه برگزار شد.
به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، امیر عبدوس در حاشیه برگزاری این کارگاه آموزشی افزود: دراین کارگاه آموزشی یک روزه درباره شناخت پرندگان شکاری و قاچاق آنها به کشور های حوزه خلیج فارس بحث و گفتگو شد و روش های صید و قاچاق این پرندگان شکاری مورد بحث قرار گرفت.
وی اظهار داشت: این دوره آموزشی برای پرسنل نیروی انتظامی شهرستان مراوه همچنین نیروهای مرزبانی این شهرستان برگزار شد.
عبدوس گفت : استان گلستان با جاذبه های فراوان، زیستگاه مناسبی برای انواع پرندگان شکاری و کنارآبزی است و دشتهای بسیار وسیع در شمال استان زیستگاههای مناسبی برای پرندگان نادر شکاری هستند که این دشتها از شرقی ترین بخش استان در شهرستان مراوه تپه تا مرز غربی استان در بندرگز را در برمی گیرد و این  بوم سازگانهای دشتی محل مناسبی برای زیست و بقای گونه های متعددی از پرندگان شکاری با ارزش هستند.
 وی عنوان کرد: این دشتها همه ساله میزبان گونه های مختلفی از پرندگان شکاری است اما با شروع مهاجرت پرندگان شکاری به منطقه درطول فصول تابستان و پاییز، افراد سودجو و فرصت طلب از استان های جنوبی کشور برای صید، خرید، انتقال و فروش پرندگان شکاری در معرض انقراض نظیر بالابان (چرخ)، شاهین، بحری، دليجه و... به استان عزیمت کرده و با تطمیع، اغفال و استخدام افراد بومی منطقه اهداف شوم خود را دنبال ميكنند.
وی بیان داشت: امروزه نقش پرندگان شکاری از نظر اکولوژیک در طبیعت بسیار مهم بوده و در راس هرم غذایی قرار دارند، این پرندگان کنترل کننده بسیاری از جوندگان و آفات گياهي هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در پایان گفت: بر اساس کنوانسیون  تجارت بين المللي گونه هاي وحشي در معرض انقراض (كنوانسيون CITES) و كنوانسيون حفاظت از گونه هاي مهاجر وحشي(CMS) که ایران نیز  متعهد به این کنوانسیونهاست، کشور ما  به دلیل قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان شکاری متعهد است که از صید و قاچاق اين پرندگان جلوگیری کرده و براي حفظ و بقاء آنها تلاش نمايد.
 
امتیاز دهی