.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار
آبگیری آلاگل

آبگیری آلاگل

آبگیری آلاگل
1397/2/24 دوشنبه مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان: آبگيري تالاب آلاگل با تامين حق آبه اين تالاب قبل از آبگيري سد دانشمند.

مدير كل حفاظت محيط زيست استان گلستان با اعلام تامين حقابه تالاب بين المللي آلاگل گفت: اين تالاب مهم استان گلستان در حال احيا و در وضعيت مناسب قرار گرفت.
به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، امیر عبدوس اظهار داشت: با استفاده از اعتبارات طرح حفظ و احياء تالابها و درياچه هاي كشور مسیر ورودی آب به تالاب آلاگل لایروبی و با بارش های خوب دو روز اخیر ، اين تالاب در حال آبگیری است.
وي ادامه داد: لایروبی به موقع كانال آبرسان از سد دانشمند و هماهنگی های انجام شده با شركت سهامي آب منطقه ای استان گلستان به منظور انتقال به موقع سیلاب های سطحی در پی بارش های اخیر، سيلاب را قبل از آبگيري سد دانشمند به سمت این تالاب گسیل داشته است.
عبدوس ضمن تشكر از همكاري شركت سهامي آب منطقه اي گلستان در اولويت بخشي حق آبه محيط زيست به ساير مصارف افزود: آخرین آبگیری این تالاب مربوط به تابستان سال 95 بوده و پس از آن به دلیل رسوبات بالای سیلاب و مسدود بودن كانال آبرسان، هيچ سيلابي به سمت تالاب جاری نشده بود که با اقدامات اجرايي این اداره كل از اسفندماه سال گذشته و لایروبی کانال انتقال، كه عمليات اجرايي آن تا پايان فروردين ماه به طول انجاميد موفقيت آبگیری مجدد تالاب موجي از شادي را در محيطبانان تالاب و دوستداران محيط زيست ايجاد و این تالاب را که در وضعیت کم آبی و یکی از کانونهای احتمالی ایجاد گرد و غبار بود، از خشكيدگي قطعي نجات داد.
مدير كل حفاظت محيط زيست استان گلستان با اعلام اينكه تالاب آلاگل در حال آبگيري شدن است، افزود: پس از آبگیری این تالاب، تمام تلاش خود را برای پیگیری و احیای حق آبه دو تالاب آجی گل و آلماگل مصروف خواهیم داشت.
گفتني است،‌تالاب هاي آلاگل، آلماگل، آجي گل از مجموعه تالاب هاي بين المللي كشور در دشت تركمن صحرا و در نزديك مرز ايران و تركمنستان، از مناطق مهم ديدني استان گلستان است كه سالانه طبيعت گردان و گردشگران زيادي را به خود جذب مي كنند كه در سال ١٣٨٨ با تامين حق آبه از سد دانشمند به واسطه احداث كانال آبرسان از فهرست تالابهاي در معرض خطر جهان(فهرست مونتروكس) خارج شدند. تالاب آلاگل زمستان گذشته ميزبان بيش از ١٣٠ هزار پرنده مهاجر و بومي بود
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ